Čištění mramorových fasád
Čištění mramorových fasád, čištění mramoru, broušení mramorových fasád a repase kamenných mramorových fasád a zajištuje firma Fasádní servis® systémem ISIS Professional™. Renovace mramorových fasád, broušení mramorových fasád, tmelení mramorových fasád, opravy mramorových fasád, čištění mramorových fasád, doplnění mramorových fasád, vsadky mramorových fasád, leštění mramorových fasád, impregnace mramorových fasád, anti-graffitové nátěry mramorových fasád a kvalitní údržbu mramorových fasád jsme připraveni zajistit dle Vaší objednávky v rámci Prahy a České republiky na základě odborných a profesně způsobilých školení britského institutu IICRC a ISIS System™ za stranu naší odborně způsobilé firmy Fasádní servis®.
ISIS System™ je posláním naší firmy, které má přispět a pomoci dosáhnout spokojenosti Vás jako našeho zákazníka a především přispět k dosažení co nejvyšší kvality provedené práce a výsledku realizace. Tato interní technologická norma naší firmy přináší maximální spokojenost Vás – našich zákazníků v plné součinnosti se zachováním etických a jakostních prováděcích čistících standardů včetně dlouhodobé udržitelnosti ochrany povrchů a svěřeného majetku.
Fasádní Servis® je odborně způsobilou a renomovanou prováděcí firmou s kvalitním zázemím zakládajícím se na odborném vzdělání, teoretických vědomostech a bohaté a dlouholeté praxi prováděných služeb a realizací a spoluprací s významnými institucemi v rámci ČR, Německu a Rakousku. Hlavním zdrojem odborných znalostí vedoucích pracovníků firmy je studium středoškolských řemeslných oborů a dlouholeté studium materiálů a zbožíznalství v oboru fasádního průmyslu.
Čištění mramorových fasád je prováděna dle norem ISIS System Professional™ a IICRC britského institutu. ISIS System™ je patentní odborně prováděcí systém a norma pro inspekci, znalectví, zpracování, renovaci, ochranu kamenných povrchů. ISIS System™ je ochrannou obchodní a řemeslnou patentní prováděcí technologií naší firmy a slovo ISIS je složeninou anglického významu několika počátečních slov – Inteligent – Stone – Inovative – System (Inteligentní kamenný inovativní systém). ISIS System™ je posláním naší firmy, které má přispět a pomoci dosáhnout spokojenosti Vás jako našeho zákazníka a především přispět k dosažení co nejvyšší kvality provedené práce a výsledku realizace. Tímto se snažíme se o maximální spokojenost Vás – našich zákazníků v plné součinnosti se zachováním etických a jakostních prováděcích fasádních standardů včetně dlouhodobé udržitelnosti ochrany kamenných povrchů a svěřeného majetku.
Čištění mramorových fasád v rámci našeho estetického přístupu a vnímání povrchů naší firmy a certifikace IICRS a ISIS System™ přímo souvisí s architektonickým vnímáním. V rámci námi odborně prováděných prací a úkonů je zapotřebí znát význam slov a jejich různých spojeních tak jako tomu je v architektuře. Pokud známe význam tvarů, postav, barev, materiálů, proporcí, jsme připraveni a z velké části schopni „číst“ architektonická, umělecká, řemeslná i umělecká díla především záměry tvůrců, projektantů, architektů, stavitelů aj. Architektura nás obklopuje téměř všude a umět v ní číst je nejen odborně způsobilou povinností naší firmy, ale také zábavou a do jisté míry naším koníčkem.
Potřebujete zajistit čištění mramorových fasád, repasi mramorových fasád a impregnaci mramorových fasád na obchodních prostorách, průmyslových prostorách, památkovém objektu či budově ve Vašem regionu? Stačí napsat či zavolat naši firmu.
Čištění mramorových fasád a odborná způsobilost firmy
IICRC je značka a symbol profesně způsobilé a odborně prováděcí certifikace a odborné profesně školící asociace fungující jako nezisková organizace pro kontrolu, čištění a obnovu průmyslových a bytových povrchů. Ve spolupráci s regionálními a mezinárodními obchodními společníky, IICRC slouží více než 25 zemí s kancelářemi ve Spojených státech, Kanadě, Velké Británii, Austrálii, na Novém Zélandu a Japonsku a jejím cílem je celosvětově poskytovat školení odborně prováděcích firem v oboru čištění – renovace – revitalizace a ochrany povrchů z hlediska čalouněných materiálů, textilních materiálů, koberců, tvrdých a elastických mramorových fasád, kamenných a dřevěných povrchů.
Asociace IICRC a její cíl vede k přesvědčení, že nejlepší způsob, jak udržet čistý a zdravější prostředí je rozšířit své pravidelné čištění a údržbu povrchů prostřednictvím pravidelných návštěv zkušených certifikovaných profesionálů. Pro ty úkoly, které vyžadují specialistu na renovaci, repasi, broušení, čištění a údržbu kamenných, keramických, přírodních, mramorových fasádních a tvrdých povrchů dokáže zajistit pouze certifikovaný IICRC odborník či prováděcí certifikovaná firma. Toto Vám přinese výsledky, kterým můžete věřit.
IICRC certifikace naši firmu a předmět našeho podnikání zavazuje a posouvá k prestižní formě poskytovaných služeb naší firmy prostřednictvím odborně způsobilých prováděcích osob a techniků, kteří jsou plně proškoleny v rámci interního kodexu naší firmy Diamond Professional™ a směrnic asociace IICRC.
Naše firma v rámci interní certifikace IICRC je povinna prezentovat spotřebitelům přesné informace a obchodovat dle čestnosti a poctivosti. Naše firma je povinna interně proškolit všechny zaměstnance, kteří projdou všechny požadované interní a externí testy. Toto úsilí vede k kontinuálnímu vzdělávání našich zaměstnanců a spolupracovníků, kteří v rámci svého profesního růstu stále pokračují ve vzdělávacím programu IICRC a naše firma tak dokáže udržet aktuální informace o nejnovějších změnách v průmyslové a bytové renovace a čištění kamenných povrchů.
Čištění mramorových fasád a vstupní inspekce
Čištění mramorových fasád a inspekce mramorových fasád je zajišťována prostřednictvím našich techniků a vedoucích pracovníků a probíhá dle norem IICRC, které se řídí vydáním certifikace ANSI schváleného standardu – BSR-IICRC S220 o tvrdém povrchu mramorových fasád a její inspekce. Prudký rozvoj vědy a technologií je v posledních desetiletích provázen i rychlým rozvojem stavebnictví a vývojem a zpracováním kamenných a keramických a mramorových fasádních materiálů a v neposlední řadě ochraně povrchů. V široké nabídce však není lehké se vždy snadno zorientovat, zvláště když některé technologie a postupy se od sebe liší jen minimálně.
Čištění mramorových fasád má své zákonitosti a prostřednictvím inspekce mramorových fasád materiálů a stavu mramorových fasád je zjištěno, že každý povrch má své jedinečné vlastnosti a každá kontrola je pečlivě hodnocena z hlediska řádného uplatňování této normy. V některých případech je možná i odchylka od definované normy a v takových to případech je třeba užít zdravý rozum a profesionální úsudek, který musí být vykonáván ve všech případech.
Čištění mramorových fasád a odborná vstupní inspekce mramorových fasád a pomocí vyškoleného technika či vedoucího pracovníka je důležitá proto, aby Vaše kamenné povrchy byly řádně a kvalitně shlédnuty a prozkoumány a to prostřednictvím způsobilých dílčích kroků dle norem IICRC a systému ISIS Professional™. Výběr a doporučení určité technologie vždy závisí nejen na současném stavu kamenných, keramických, přírodních, mramorových fasádních a tvrdých povrchů, ale i na množství jiných faktorů – na konkrétní situaci, v níž se materiál nachází , na hodnotách, které mají být zachovány nebo vytvořeny (což je a bude aktuální zvláště u památkově chráněných budov), na solventnosti vlastníka atd. Podat jednoduchý a jednoznačný návod na výběr technologie není lehké, lze především zformulovat určité zásady a na základě nich zpracovat technologická a prováděcí doporučení.
Inspekce mramorových fasád v rámci renovace a repase mramorových fasád je velice důležitá. Při výběru technologií obnovy stavu kamenných, keramických, přírodních, mramorových fasádních a tvrdých povrchů je velmi důležité si uvědomit fakt, že budovy a prostory byly obvykle navrhovány a postaveny pro konkrétní účel využití, která souvisel a souvisí s životném stylem a využitím prostoru. Tomuto odpovídá i dobové dispoziční, konstrukční a materiálové řešení. Tyto rozdíly jsou markantní a zásadní mezi budovami a objekty historickými a moderními. Historické stavby jsou jednou historickými stavbami a skýtají prostě jiný zážitek z užívání na rozdíl od budov moderních , jenž jsou založeny na uplatnění malé mechanizace, moderní materiálové chemie, moderních technologických postupů, kdy občas jejich použití není vždy a všude vhodné a žádoucí, jelikož mnohá nevhodná použití moderních technologií mohou obnovované budovy a povrchy spíše znehodnocovat.
Čistění mramorových fasád a filozofie naší firmy se zaměřuje na vhodnou a optimální balanci mezi tradičními postupy a moderními technologickými postupy a to přinejmenším jejich optimálním propojením. Důvodem je fakt, že používání tradičních technologií se stalo a stává a bude stávat jedním z předpokladů profesionální a odborně způsobilé obnovy původních památkových hodnot budov a objektů či prostor a to např. jejich vzhledu kloubící se změnou současného a budoucího životního stylu a vývoje potřeb využití objektů a povrchů.
Čištění mramorových fasád a vstupní informace
Čištění mramorových fasád může zlepšit vzhled každé budovy. Chcete-li, aby Vaše kamenné povrchy byly čisté, je nutné pravidelně Vaše kamenné povrchy udržovat, avšak po určité době, je třeba si vyžádat odbornější zásah kamenické firmy. Naše firma se snaží co nejlépe orientovat ve stanovení vhodných technologických postupů s jejich následným uvedením do smluvní realizace, kde mnohé tradiční postupy renovace mramorových fasád, repase mramorových fasád, čištění mramorových fasád a povrchů jsou kombinovány s postupy moderními za použití moderních materiálů a přirozeně i nových druhů energie a techniky. V případě obnovy památkově chráněných staveb a budov je za naši stranu firmy uplatňováno propojení moderních materiálů a technologií včetně dlouhodobého posouzení z hlediska jejich životnosti.
Čištění mramorových fasád, renovace mramorových fasád, repase mramorových fasád, čištění a ochrana mramorových fasád vyžaduje vhodné a odpovídající technologické zázemí prováděcí kamenické firmy a dlouhodobé zkušenosti a poznatky z oblasti vývoje a změn stavebního a kamenického trhu. Díky rychlým změnám z hlediska technologického vývoje to je vskutku náročná disciplína, jelikož se materiálová a technologická nabídka obměňuje a však toto je naše práce. Nutno uvést, že příčinou mnohých chybných použití moderních technologií je i nízká technologické prováděcí disciplína při realizaci, nedostatečné odborné znalosti projektantů a dokonce někdy i záměrné preferování určitých technologií.
Čištění mramorových fasád a objednávka
Objednávka čištění mramorových fasád předchází začátku naší vzájemné spolupráce. Je vhodné čištění mramorových fasád objednávat v dostatečném předstihu, alespoň týden předem. Nejvhodnější forma objednávky čištění mramorových fasád a komplexní zjištění informací je preferováno prostřednictvím e-mailové objednávky či telefonické specifikace. V případě Vašeho detailního výčtu informací je naše firma pro Vás obratem schopna připravit a vypracovat předběžnou cenovou nabídku či rozpočet. V případě telefonického kontaktu se samozřejmě budeme ptát na několikero pro nás podstatných informací:
- Adresa a lokalita místa
- Plocha v m2 a rozsah znečištění
- Materiál a typ mramorových fasád
- Doplňkové služby
- Čas a preferovaný termín realizace
Čištění mramorových fasád a cenová nabídka
Osobní prohlídka prostor někdy má své opodstatnění a to především v případech větších prostor či specifičtější objednávky naše firma preferuje osobní prohlídku. Důvodem je důkladně zmonitorovat stav, ve které se fasáda nachází a domluvit se na odhadu počtu m2, pracovníků a případných doplňkových službách. Následně je naše firma připravena vypracovat cenovou nabídku či rozpočet.
Cenová nabídka na provedení čištění mramorových fasád vždy obsahuje důležité informace, ze kterých se celkový rozpočet skládá:
- Adresa a lokalita místa
- Počet pracovníků
- Odhad počtu m2
- Cena Kč /m2
- Doprava
- Speciální čističe a odstraňovače
- Doplňkové služby (impregnace aj.)
- Předběžná konečná částka
Čištění mramorových fasád vždy zahrnuje základní technologické úkony s použitím vlastní techniky. Cena může být upravena, jelikož se může vyskytnout vysoce odolná nečistota, značné množství prachu a s tím související opakované vysávání, vysoká mastnota, skryté vady, různé tvrdosti materiálu aj. Speciální vícepráce a nadstandardní technologické úkony jsou účtovány separátně za příplatek. Toto je vždy ze strany našich pracovníků a vedení naší firmy konzultováno s klientem před tím, než-li budou případně použity.
Čištění mramorových fasád a revize
Revize mramorových fasád se také zabývá s trhlinami v omítkách, kamenných prvcích, kamenných obkladech a kamenných nosných a konstrukčních plochách. Častou poruchou jsou trhliny, které se vyskytují zejména v nadpraží nebo na velkých nedilatovaných plochách. Pro hodnocení stavu a provedení odborné analýzy stavu poškození mramorových fasády se naše firma řídí směrnicí WTA 2-4-94, kterou vytvořila německá společnost (Wissen-schftlich-Technische Arbeitsgemeinschaft für Bäuwerkserhaltung und Denkmalpflege) jako technickou směrnici, která definuje fyzikální a technické požadavky na sanační omítky a revitalizaci podkladů a povrchových úprav mramorových fasád a kamenných prvků. Tato směrnice v rámci české překladu zajištěna Vědecko-technologickou společností pro údržbu stavebních fondů a památek WTA-CZ a vedoucí pracovníci naší firmy jsou s touto směrnicí plně obeznámeni v celém jejím rozsahu.
Revize mramorových fasád z hlediska výše uvedené směrnice se řídí hlavním pravidlem a to, že dle směrnice je zapotřebí každou trhlinu, puklinu či mezeru v omítce, kameni, kamenném obkladu co nejdříve opravit s tím, že oprava odborně prováděcí firmou musí být provedena dle zjištěné příčiny signalizace poruchy. Důležité je vědět, že trhliny se nacházející na mramorových fasádě mohou mít vliv a signalizovat výskyt jiných poruch nosné mramorových fasádní konstrukce. Bez řešení primární poruchy bude vždy oprava omítky vždy jen dočasnou kosmetickou záležitostí. Naše firma dle směrnice rozlišuje dva typy a základní příčiny poruch a vznik trhlin:
- příčiny nacházející se v podkladu omítky, kamenného prvku, obkladu
- příčiny nacházející se v konstrukci pod omítkou či obkladem či kamenným prvkem
Revize a analýza stavu mramorových fasád v rámci analýzy stavu je povinna rozlišit a určit , zda se trhliny a poškození mramorových fasád nacházejí v pasivním, klidovém nebo aktivním stavu a v jakém směru a rozsahu se tvoří. K tomuto určení a rozlišení pasivity či aktivity stavu trhlin se používají dle směrnice osazené sádrové terčíky (základní monitorovací metoda) nebo metoda složitější – geodetické monitorování. U větších historických staveb jako jsou kostely, paláce, hradní zdi aj. mohou trhliny představovat spáry vytvořené postupně v průběhu existence budovy. V případě, že trhliny či poškození stavu mramorových fasády je stabilní, lze v rámci pasivního režimu stavu podkladu provést opravu a uzavření již na pevno.
Renovace mramorových fasád a výměna poškozeného kamene a kamenných prvků mramorových fasád upamatovává i na to, že během prací bude prostor na určitou dobu vyřazen z provozu či provoz bude dočasně omezen na ½ polovinu plochy. Z tohoto důvodu je v rámci inspekce a stanovení vhodného technologického postupu a dílčích technologických kroků za stranu provádění kamenické firmy a stavebního dozoru nutno řešit danou situaci předem a uvést tak budovu či objekt do souladu s potřebným provozem budovy, práce dobře připravit a potom rychle a kvalitně uskutečnit a případně připravit nouzový přechod či obchvat opravovaného místa apod.
Čištění mramorových fasád a mechanická technologie
Broušení mramorových fasád se používá při obnovení struktury mramorových fasád a hloubkově se tak vyčistí a zcela odstraní zašlé nečistoty. Broušené plochy se snadněji udržují v naprosté čistotě. Ideální řešení pro bytové a panelové domy, školy, nemocnice, atd. Následná povrchová úprava zabraňuje opětovnému znečištění. Samozřejmostí je i broušení kamenných soklů. Renovace se provádí pomocí mobilních brusek napojených na průmyslové vysavače, suchým procesem. Broušení mramorových fasád vytváří hrubší, matný, neklouzavý povrch. Stopy po předchozím opracování nejsou viditelné, předem upravený povrch je opracován brousícími prostředky a nástroji.
Opalování mramorových fasád tvoří vzhled přírodního povrchu – odlomeného mramorových fasád, zvýrazňuje strukturu a texturu mramorových fasád. Vytváří bezpečný neklouzavý povrch pro pochůzné plochy (např. venkovní schodiště). Plamenem (který je hnán stlačeným vzduchem) je narušena soudržnost krystalu křemene s okolní hmotou a současně uvolněné části jsou odstraněny proudem hnacího vzduchu. Po opálení je povrch přebroušen. Výsledný efekt je kombinací obou úprav – přírodní povrch s menšími odchylkami rovinnosti.
Vysokootáčkové leštění mramorových fasád se provádí pouze za předpokladu, že kamenný povrch je již v dobrém původním stavu, pokud tak není, musí se před leštěním kamenné povrchy nejprve vybrousit, aby se povrch srovnal a vyčistil od nečistot. Pak nastupuje několikanásobná fáze diamantového leštění. Leštění dodává plochám hladký povrch a vysoký lesk, zvýrazní strukturu i texturu mramorových fasád. Zvýrazní také barevnost (získá se tmavší odstín) a uzavřením povrchu zvýší odolnost proti zvětrávání. Broušené plochy jsou upraveny leštícími prostředky a nástroji.
Pemrlování a jehličkování hrubého mramorových fasád zcela perfektně na základě našich zkušeností řeší jakékoliv usazeniny a neodstranitelné nečistoty mramorových fasád ve starých objektech a po stavebních objektech. Jedná se především o krustu atmosferických a jiných nečistot usazenou v pórech mramorových fasád. Odstraní zbytky nátěrů kolem stěn pak zbytky usazenin po stavebních pracích a malbě. Kámen má prohlubně, některé hrany jsou uraženy, v objektech veřejně přístupných nezřídka bývá nalepena na povrchu mramorových fasád žvýkačka apod.
Pemrlováním mramorových fasád získá povrch mramorových fasád či schodnice vzhled ručního opracování. Opracování povrchu ručně (resp. strojně) pomocí pemrlice (resp. pemrlovacího nástavce) – ocelový nástroj opatřený jehlanovitými hroty nebo rovnoběžnými břity.
Štokování mramorových fasád je prováděno na kamenných plochách prostřednictvím profi stroje osazeného 80 agresivními tvrdokovovými špičkami, které provádí zdrsňovací práce rychle a precizně. Stroj se dobře drží v ruce a vede se dobře díky krytu a držadlu .Rotující hlava nástroje je uložena v gumě, tím se redukuje hluk, vibrace a životnost pohonu se zvyšuje výkonu. Celý systém je napojen na profi odsávací zařízení do sběrného tanku profi vysavače.
Antikování mramorových fasád, antikování a renovace původního vzhledu mramorových fasád, Antikování historických kamenů a podlah a dalších kameninových materiálů, lze doporučit jako vhodnou metodu mechanického šetrného opracování mramorových fasád. V kameni lze spatřovat nejstarší stavební materiál, který člověka provází již od počátků věků, je to materiál po kterém se procházeli staří Egypťané, Římané, Řekové. Antikovaná kamenná dlažba, obklad a povrch mramorových fasády je díky svému povrchu, struktuře, nepřeberné škále barev, dodává daným prostorám neopakovatelnou a jedinečnou atmosféru.
Špicování mramorových fasád se používá jak pro venkovní tak vnitřní mechanické opracování mramorových fasád. Vhodné použití je jak na sloupech, zábradlích, zárubních, obloženích, stěnách, obkladech. Lze je použít jak u měkkých, tak u tvrdých hornin. Špicování se provádí po úhlem 65° a jedním až dvěma údery na stejné místo, než-li dojde k odloupnutí mramorových fasád. Po dokončení má špicovaný povrch být rovný a stopy špicování má vykazovat v celé ploše. Špicování je vhodné především pro nesouměrné a křivé plochy.
Zubování mramorových fasád je technika příbuzná špicování. Používá se především pro opravu a renovaci měkkých hornin (tvrdosti 5- a méně). Jako nástroje se používají dřevěná palice a zubaté kovové ocelové nástroje a to od hrubých až po velmi jemné. Zuby ocelových nástrojů na povrchu zanechávají tzv. pruhovaný vzor.
Šalírování mramorových fasád je technika tradiční technikou opracování mramorových fasád. Její použití se hojně využívá především u vápence, pískovce, travertinu, břidlice a měkkých hornin. Šalírka nebo-li kamenické dláto má velmi nadměrné ostří cca 6cm a jako úderný nástroj slouží dřevěná nebo nylonová palice. Šalírka byla vyvinuta především pro zarovnání zubatých ploch či ztvárnění optického povrchu mramorových fasád. Výsledný průběžný rýhovaný vzor připomíná ornament či mírně vlnitou lepenku. Mnohdy se označuje jako drážkování a tyto ornamenty se vytváří pod úhlem 35-40°. Jeho nadstavbou je tzv. pestré šalírování, kdy na povrchu mramorových fasád jsou rýhy zasazeny křížem a napříč. Výsledkem je zapotřebí míti rozmanitý a harmonický reliéf povrchu.
Chemické a nanotechnologické čištění mramorových fasád
Čištění mramorových fasád chemicky nebo nanotechnologicky provádět lze v menší ploše ručně – kartáčem a vlažnou nebo teplou vodou. Lze doporučit přidání detergentu, který zabezpečí odmaštění a odstranění atmosferických a organických nečistot. U větších mramorových fasád je vhodné použít mechanizaci tzv. vysokotlaké čištění nebo parní čištění nebo tryskání, které je kombinované s detergenty. Vodní tryska se k povrchu přikládá do vzdálenosti 30-50 cm avšak mohou tak vznikat nerovnoměrné přechody v optice povrchu po nerovnoměrném čištění nebo lze doporučit patentní systém Mosmatic Professional, který pracuje přímo na povrchu mramorových fasády a nedochází tak přechodům čištěné plochy. Je důležité sdělit, že tlak vody odstraňuje z mramorových fasády nejen nečistoty, ale může uvolnit i drobné a prasklé nebo vyštípnuté kousky kamene a proto je tyto riziková místa nutné předem zajistit a kombinovat v těchto místech ruční čištění nebo nízkotlaké čištění systémem horké páry nebo suchého ledu na bázi CO2.
Čištění mramorových fasád a jeho provedené se používá k rozpouštění usazené špíny lze nanést chemický (základní nebo nanotechnologický) čistič a roztok s PH nižší než-li PH6, který se na mramorových fasádě nechá působit. V kombinaci s horkou vodou nebo horkou přehřátou parou dochází k mnohem vyšší intenzitě čistící schopnosti. Je-li mramorových fasáda místy poškozena větším množstvím výkvětů vodou rozpustitelných solí, je zapotřebí v rámci mokrého čištění zabezpečit, aby solemi kontaminovaná voda stékala po mramorových fasádě co nejméně. Detergent musí být samozřejmě biologicky odbouratelný, jelikož jeho použití by mohlo znečistit kanalizaci nebo kontaminovat půdní systém.
Hlavním principem intenzivního čištění a povrchová ochrana mramorových fasád, na kterém se zakládá námi aplikovaná patentovaná metoda čištění a povrchové ochrany materiálů Finalit® je důkladné odstranění všech vodou nerozpustných a hluboko usazených nečistot, skvrn a fleků v různých materiálech prostřednictvím aktivních částic v rozpětí velikostí 1 nanometr (10-9) až 100 nanometrů s následnou aplikací transparentní proti přilnavé povrchové úpravy pomocí snížení povrchového napětí. Tato metoda umožnuje doposud nejprogresivnější, nejrychlejší a nejefektivnější způsob povrchového čištění do hloubky povrchů, okamžité odstranění nečistot, mastnoty, rzi, vodního mramorových fasád s následnou povrchovou dlouhodobou transparentní ochranou různých materiálů.
Jedním z důležitých kroků je určení a zjištění hodnoty PH mramorových fasád a materiálu, abychom mohli zvolit vhodný technologický koncept z hlediska použití vhodné čistící chemické složky a speciálních čističů systému Finalit Professional™. Certifikace IICRC nás vede k poznání a dodržení základních principů profesionální metodiky čištění a renovace mramorových fasád a to vyhodnocení PH faktorů a zvolením vhodného chemicko-technologického postupu užití a fázování jednotlivých čistících složek v rámci více fázového čištění a renovace mramorových fasád.
Čištění mramorových fasád a hodnota PH (tj. „potenciál vodíku“), též vodíkový exponent je číslo, kterým v chemii vyjadřujeme, zda vodný roztok reaguje kysele či naopak zásaditě (alkalicky). Jedná se o logaritmickou stupnici s rozsahem hodnot od 0 do 14 (pro většinu vodných roztoků, roztoky silných kyselin a zásad či jiné než vodné roztoky mohou nabývat jiných hodnot); přitom neutrální voda má pH při standardních podmínkách rovno 7. U kyselin je pH menší než sedm – čím menší číslo, tím „silnější“ kyselina; naopak zásady mají pH > 7, čím větší číslo, tím „silnější“ zásada. Naše firma používá profi PH metry – digitální přístroje užívané pro odběry vzorků, které díky speciální laserové čočce zaměří PH povrchu před čištění a po čistění.
Čištění mramorových fasád s následnou povrchovou úpravou metodou Finalit® je ekologicky šetrné a životnímu prostředí nezávadné. Intenzivní čistící roztoky a činidla včetně impregnačních roztoků ve spojením s molekulou vody se okamžitě z neutralizují a vznikne následně čirá tekutina s hodnotou PH 5 bez škodlivých a zatěžujících dopadů na životní prostředí.
Metoda a systém čištění mramorových fasád Finalit® díky extrémnímu prodloužení čistících intervalů a zkrácení doby čištění materiálů jednoznačně dosahuje vysoké efektivity v rámci následného běžného úklidu a taktéž úsporu na běžných čisticích prostředcích (úspora čistícího personálu, úspora času a nákladů na čištění). Po provedení vyčištění a následné povrchové úpravy, následně stačí k běžné údržbě čistá voda s trochou ekologicky šetrného čistícího roztoku Finalit®, který pomáhá udržovat dlouhodobou ochranu povrchu.
Parní čištění mramorových fasád
Parní tryskání a čištění mramorových fasád s regulací suché až mokré páry, ergonomické ovládání na pistoli a plynulá regulace mokrá / suchá pára, možnost hadice dlouhé 30 – 90 metrů bez kolísavosti výkonu páry to je nekompromisním řešení pro čištění odolných mastnot a grafitu ve slévárnách, průmyslu, restauračních zařízení, gastro provozech,, čištění mramorových fasádních povrchů a střech a vysoko a těžko dostupných míst zajišťuje naše firma prostřednictvím těchto profesionálních strojů. Tyto stroje dokonale vyčistí vaše stroje bez vniknutí vlhkosti do konektorů a elektronických částí a díky produkovanému objemu a výroby páry zcela zajistí vysoce kvalitní a efektivní výsledek práce našich pracovníků.
Parní čištění mramorových fasád a čištění horkou párou je prováděno v mnoha případech a realizací v rámci naší firmy profesionálním systémem plošného parního čištění MOSMATIC Steam Professional™. Tento systém je výsledkem několika letého výzkumu inovace výrobců parní strojů a parních vyvíječů s renomované švýcarské firmy MOSMATIC AG.
Čištění mramorových fasád párou a nepřekonatelnou výhodou a předností tohoto čištění je fakt, že z malé ač výkonné parní trysky tento systém MOSMATIC Steam Professional™ dokáže vytvořit čistící plochu kolem 40cm v průměru při konstantním tlaku a výkonu páry na čištěný povrch. Tím se posouvá technika parního čištění nad hranice stávajících dostupných možností a umožňuje mnohonásobně zvýšit efektivitu parního čištění ploch, zdí, stropů, stěn, obkladů, mramorových fasád, dlažeb, kuchyňských a potravinářských provozů, mramorových fasád, střech a venkovních či vnitřních interiérových povrchů, kde není vhodné pracovat přímo s vodou.
Čištění mramorových fasád párou a jeho hlavními přednosti:
- Ekologické čištění bez chemických přípravků či s minimálním množstvím.
- Ošetřený povrch zůstává dočasně antistatický.
- Vysoká úroveň hygieny – likviduje viry, bakterie, houby a další bacily.
- Očištěný povrch zůstává bez zbytků nečistot, čímž se prodlužuje doba opětovného čištění.
- Téměř destilovaná pára, která neobsahuje soli.
- Mnohostranné využití v domácnosti i průmyslu.
- Horká pára pod silným tlakem proniká hluboko pod povrch organických materiálů.
- Zneškodníte i nejhorší nečistoty, jakou jsou mastnoty, vosky a oleje.
- Odstraňuje nežádoucí pachové stopy.
- Čištění velkého množství materiálů a povrchů.
- Vhodné pro alergiky – anti alergenní čištění
- Čištěním párou dochází k likvidaci choroboplodných zárodků.
- Likviduje především viry, alergeny, bakterie, roztoče, plísně a houby.
Parní čištění mramorových fasád a jeho použití:
- Zdravotní péče – boj s infekcemi a běžnými bakteriemi
- Čištění ulic – tvrdý boj s odstraňováním žvýkaček a graffiti
- Průmysl – hloubkové čistění a odmašťování s minimálními prostoji
- Smluvní čištění – zlepšování viditelných výsledků čištění v kratším čase
- Stravování & potravinářská výroba – zachování nejvyšších standardů čištění a hygieny
- Průmyslové haly a výrobní provozy
- Volný čas a pohostinnost – kladný první dojem, který přispívá k úspěšnému podnikání
Impregnace a konzervace mramorových fasád
Renovace mramorových fasád a jejich následná dlouhodobá ochrana a konzervace je velmi důležitá. Pomáhá udržet vyčištěné materiály výrazně delší dobu, jelikož vyčištěný povrch je ochráněn vrstvou molekul, nanočástic a pevných částic , které obalí strukturu povrchu, vyplní strukturu povrchu a zamezí tak pronikání nečistot do vyčištěného povrchu a je tak mnohem snadnější čištění a údržba povrchu , jelikož všechny nečistoty po dobu trvání impregnace ulpívají na povrchu vyčištěného a renovovaného materiálu.
Konzervace mramorových fasád dle norem britské certifikace IICRC a profesionálního systému renovace mramorových fasád ISIS System™ je prováděna dle měření infra teplotním měřičem a hydro měřičem z hlediska vlhkosti povrchu. Tyto informace nám následně umožní zvolit vhodný čas aplikace penetrace či impregnace na renovovaný a vyčištěný povrch mramorových fasád. V případě zbytkové vlhkosti v povrchu mramorových fasád, může dojít k nedostatečnému zesíťovaní částic impregnace a slabé ochraně impregnovaného povrchu. Takto jsou prováděny ochranné konzervace vysoce kvalitním systémem Finalit®.
Konzervace povrchů systémem Finalit® umožňuje z hlediska kvality a životnosti ty nejoptimálnější parametry. Vše je dáno technologickým zázemím významné rakouské společnosti Finalit Komplett-Steinpflege GmbH – specializující se na ošetřování mramorových fasád a keramiky. Kamenický mistr s bohatými zkušenostmi p. Kurt Leidinger započal společně se vyvíjet produkty pro čištění a dlouhodobou ochranu – impregnaci a konzervaci mramorových fasád více jak před 50-ti lety a jejich cílem bylo vyvinout produkty, které by uměly komunikovat s látkami obsaženými přímo v mramorových fasádch. Toto vše zaštítila od roku 1999 jeho dcera a evropská znalkyně kamenných materiálů Ing. Mag. Margit Leidinger.
Konzervace povrchů systémem a produkty Finalit® jsou pro naše realizace také optimální z toho důvodu, že jsou testovány a certifikovány zkušebním ústavem MA 39 Versuchs- und Forschungsanstalt der Stadt Wien a lze je používat celosvětově na památkově chráněných objektech díky jejich certifikaci. Základními vlastnostmi je odolnost vůči UV-záření, posypové soli, použitelnost v potravinářství, paropropustnost, odolnost vůči skvrnám a odpudivost vůči vodě. Finalit® je špičkou v ochranně povrchů také především díky budoucí technologii nezávadné a co nejpřirozenější ochraně povrchů a to díky tzv. plast-polymerní ochraně povrchů s podílem pevných částic, což je odborníky nazýváno jako ochranné impregnace 3-tí generace, neboť neobsahují chemické rozpouštědlové látky, vosky, silikonové, siloxanové a silanové částice, ponechávají povrhu přírodní a naturální vzhled a mají vysokou odolnost.
Konzervace povrchů systémem Finalit® má celosvětové renomé. K nejznámějším a nejvýznamnějším referencím patří práce prováděné na Sakkára a Cheopsově pyramidě v Egyptě, impregnace památníku princezny Diany v Hyde Park v Londýně, impregnace povrchů v kostele Frauenkirche Drážďany. Mnoho realizací je samozřejmě prováděno v Rakousku – Parlament Wien, Rakouská národní banka, nová budova nádraží Westbahnhof , Metronom v Praze 7, Úřad vlády České Republiky na Praze 1, Hotel Four Seasons Praha 1 a další významné národní a mezinárodní reference.
Impregnace a konzervace mramorových fasád systémem Finalit® se zabývá a nabízí z hlediska životnosti ty nejoptimálnější a nejvíce životnější ochranné systémy na světě. Z tohoto důvodu naše firma tento jedinečný ochranný systém jako jediný vhodný pro naše potřeby aplikuje a provádí tyto ochranné systémy Finalit® již velmi dlouhou dobu. Důvodem je nejdelší validní dlouhodobá záruka a životnost ochranných nátěrů – penetrace a impregnace včetně ochranných protiskluzných bezpečnostních norem a jakostí, zvýrazňujících schopností. Tento system Finalit® jako jediný na světě vyvinul a aplikuje tzv. horkou impregnaci, která se při aplikaci nahřívá na 60°-70° celsia a díky dočasné změně velikosti částic proniká hluboko do konzervovaných povrchů a jedinečně uzavírá povrchu ze vnitř ven a z venku do vnitř.
Konzervace se liší dle typu materiálu, povrchové úpravy, savosti, budoucí zátěže a také a především dle životnosti a optických vlastností. Základem kvalitní dlouhodobé ochrany povrchů je použití kombinace penetrace „hloubkové ochrany“ (tzv. plniče pórů a kapilár) a impregnace (povrchové ochrany). Optické zvýraznění a jeho intenzita se provádí a určuje typem penetrace (transparentní nebo zvýrazňující). Optická a funkční životnost je dána především 2-komponentním složením aplikační koncepce systému Finalit® & ISIS System™. System Finalit se dělní na 3 životnostní úrovně – 3 letá ochrana / 5-ti letá ochrana / 7-10ti letá ochrana (horká impregnace). Životnost ochranných systémů je dána typem a druhem ochranné konzervace.
Zvýrazňující impregnace mramorových fasád jsou dva typy a to jednosložkové zvýrazňující impregnace, které se používají především na vysoce opotřebených površích neb mají silnou viskozitu a silný zvýrazňující účinek a také se vyznačují především dlouhou dobou schnutí, což znamená cca 12hod bez zátěže. Dvousložkové impregnace jsou často používané pro jejich rychleschnoucí vlastnosti vs. jednosložkové impregnace a to cca 3-5hodin. Mají menší viskozitu, ale toto je nahrazeno dvousložkovou více fázovou aplikací prostřednictvím zvýrazňující penetrace a ochranné transparentní impregnace. Následně je možné pak povrchu strojově zaleštit a díky vícevrstvému penetračnímu základu určit nebo volit úroveň a tón zvýraznění mramorových fasád, kamenných a keramických povrchů.
Bezpečnostní antigraffiti ochrana a impregnace mramorových fasád, kamenných a keramických povrchů je aplikována nanesením speciálních prostředků a ochranné impregnace určené ke zvýšení ochrany povrchu mramorových fasád. Poté provádíme denní údržbu, ke které postačí čistá voda s občasným použitím stopového množství přípravku firmy Finalit® pro univerzální čištění a mytí mramorových fasád, který podporuje stálost vlastností ošetřeného povrchu. Přípravek má mimo mycích schopností také výhodu, že v jednom ošetřuje a udržuje ochranné antigraffiti vlastnosti mramorových fasád.
Antigraffiti ochranu povrchu naše firma doporučuje provedením několika metod ochranných systémů:
- Dočasný (voskové nátěry)
- Semipermanentní (2-vrstvé polymerní nátěry)
- Permanentní (2-vrstvé plast-polymerní, polyuretanové nátěry)
Antigraffiti výše uvedené ochranné systémy proti graffiti, respektive k jejich snadnému odstranění a omezení průniku do struktury mramorových fasád naše firma 100% doporučuje. Díky kvalitní ochraně proti graffiti je leckdy dostačující provedení odstranění graffiti tzv. svépomocí. Je nutné sdělit, že některé typy mramorových fasádních povrchů se čistí velmi obtížně a to především pórovité mramorových fasády. Kamenné mramorových fasády mají v případě tvrdších a méně poréznějších kamenů značnou výhodu z hlediska úspěšnosti odstranění graffiti – zde se bavíme i 100% odstranění vs. vápenné omítky, travertiny, mramory aj. měkčí horniny. Z tohoto důvodu je takto velmi těžko čistitelné povrchy ochránit v rámci prevence proti graffiti.
Podstata antigraffiti ochranných nátěrů a systémem spočívá v nanesení na povrch a vytvoření tak tenké transparentní či lehce zvýrazňující ochrany povrchu proti graffiti. Tímto proces dojde ke snížení přilnavosti barvy a barva se tedy nevpije do zasaženého povrchu mramorových fasády. Není možné říci, že by docházelo k okamžitému stýkání barvy, které by sprejera okamžitě odradilo – pouhým okem lze pozorovat efekt tzv. rozpíjení. Vzhledem k tomu, že se kvalita barev a sprejů vyvíjí stále výše lze konstatovat, že i odstraňování graffiti je stále pracnější.
Antigraffitové nátěry se vyrábějí na různých materiálových bázích, které mají své charakteristiky. Dočasné nátěry na bázi vosků jsou především levné, ale málo resistentní a účinné a především se po každém odstranění graffiti musí obnovovat. Také zvýrazňující povrchu mramorových fasády či obkladu s tím, že se cca po 12-ti měsících zakalí. Permanentní ochranné nátěry na bázi polyuretanu se pro změnu vyznačují velmi slabou propustností pro vodní páry a nejsou již v oblibě, neboť tento parametr na trhu mramorových fasádních a obkladových povrchů již není žádaný a je překonaný, poněvadž zde hrozí zavlhnutí konstrukce a mramorových fasádního podkladu. Semi-permanentní tzv. polysacharidové nátěry ucpávají póry na mramorových fasádě a po odstranění graffiti se musí z části (krycí horní vrstva) obnovit. Systém ISIS Professional naší firmy doporučuje provádět aplikace ochranných systému proti graffiti památkově certifikovanými nátěry a konzervacemi povrchu systémem Finalit®. Tento systém permanentní ochrany povrchů je ochranou povrchů 3-tí generace a složen na bázi plast-polymerních vysoce odolných pevných částic s výbornou paropropustnou membránou. Horká impregnace systému Finalit® disponuje životností 7-10let.
Produkty Finalit® jsou vyráběny a produkovány jako vysoce efektivní koncentráty pro profesionální základní čištění, impregnaci a ošetřování přírodních kamenů, dlažby, cotto, terasa, betonu a mnoho jiných. Je jedno, jestli přírodní kámen, mramor, žula, pískovec, vápenec, umělý kámen, kamenina, teraso, Cotto, kabřinec, cihla, beton apod. – díky produktům Finalit budou Vaše problémy vyřešeny!